آموزش تعمیرات جاروبرقی فیلیپس

جاروبرقی فیلیپس یکی دیگر از محصولات زیر مجموعه لوازم خانگی یک شرکت هلندی و چند ملیتی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. جاروبرقی‌های برند فیلیپس با طراحی ظریف و کیفیت عالی یکی از وسایلی است که اسباب راحتی خانواده را فراهم کرده است. اما در این بین بر اثر استفاده نادرست و یا خرابی قطعاتی از جاروبرقی ممکن است مشکلاتی برای خانواده‌ها ایجاد گردد. در این مقاله با شما درباره “آموزش تعمیرات تخصصی جاروبرقی فیلیپس” صحبت خواهیم کرد..البته باید خدمت شما عرض کنیم که این موارد و نکاتی که در این مقاله ذکر می کنیم می تواند برای تعمیرات جاروبرقی سامسونگ و سایر برندهای بزرگ جاروبرقی مانند تعمیرات جاروبرقی بوش ،  تعمیرات جاروبرقی ال جی و سایر برندها نیز مفید باشد.

مشکلات متداول و خرابی‌های جاروبرقی فیلیپس

موارد مختلفی در خرابی و درست کار نکردن جاروبرقی فیلیپس مطرح است اما سه مورد زیر از موارد اصلی این خرابی‌ها هستند:

 • جاروبرقی روشن نمی‌شود
 • قدرت مکش جاروبرقی کم شده است
 • در حین جارو کردن، جاروبرقی خاموش می‌شود

مهمترین قسمت جاروبرقی

قسمت الکتریکی جاروبرقی ار مهمترین قسمت‌ها می باشد، از این رو باید محافظت بیشتری از آن به عمل آید تا دچار آسیب نشود.

مهمترین قسمت الکتریکی جاروبرقی فیلیپس را یک الکتروموتور از نوع موتورهای کلکتوردار تشکیل می دهد. در اکثر وسایل الکتریکی خانگی معمولاً از موتور یونیورسال استفاده می‌شود.

ساختمان این موتور به شکلهای زیر می‌باشد:

1- استاتور ( قسمت ساکن )

2- کلکتور ( کموتاتور )

3- زغال ها ( جاروبک ها )

آموزش تعمیرات جاروبرقی فیلیپس

آموزش تعمیرات جاروبرقی فیلیپس

در صورتیکه جاروبرقی فیلیپس شما به خوبی تمیز نمی‌کند و از قدرت مکندگی کمی برخوردار است، موارد زیر را تحت بررسی قرار داده و انجام دهید:

 1. جاروبرقی را خاموش کنید، صبر کنید تا جاروبرقی سرد شود و گرد و غبار معلق در آن فروکش کند.
 2. کیسه زباله جاروبرقی را بررسی کنید و اگر پر شده است آن را تخلیه و تمیز کنید.
 3. اتصالات لوله جاروبرقی را از بررسی و باز کنید.
 4. بررسی کنید که اشیایی راه لوله را مسدود کرده‌اند یا خیر و اگر چیزی در لوله مشاهده کردید با دقت و به آرامی آن را خارج کنید.
 5. اگر بخشی از لوله با چشم دیده نمی‌شود به وسیله یک سیم راه آن را بررسی و باز کنید.
 6. لوله خرطومی و اتصالات فلزی آن را با آب شسته و تمیز کنید و صبر نمایید تا کاملاً خشک شود.
 7. فیلتر جاروبرقی را بررسی نموده و آن را تمیز کنید.

پس از انجام مراحل بالا و اطمینان از تمیز بودن لوله و اتصالات جاروبرقی فیلیپس، دستگاه را روشن نمایید و قدرت مکش جاروبرقی را مجدداً بررسی نمایید.

اگر مشکل مکش جاروبرقی فیلیپس هنوز هم پابرجا بود، ممکن است موتور جاروبرقی ضعیف شده باشد که نیاز به بررسی و تعمیر دارد.

ضعیف بودن موتور جاروبرقی به موارد زیر بستگی دارد:

 1. کثیف بودن کلکتور
 2. خراب بودن زغال
 3. خرابی یاتاقان
 4. نیم سوز شدن موتور

کثیف بودن کلکتور: برای تمیز کردن کلکتور بهترین راه استفاده از تینرهای فرار و بنزین است. توصیه می‌شود برای تمیز کردن کلکتور از سمباده استفاده نشود چرا که استفاده از سمباده باعث ساییده شدن ذرات مسی و ریختن این ذرات بین شیار تیغه ها می‌شود. قرار گرفتن این ذرات در بین شیار تیغه‌ها باعث اتصال آنها به یکدیگر شده و در نتیجه آرمیچر می‌سوزد.

وقتی می‌خواهید آرمیچر را بشویید، باید آن را به صورتی در دست بگیرید که کلکتور بر روی زمین و آرمیچر به طرف بالا قرار بگیرد. این نیز به این علت است که ریختن مواد پاک کننده مانند تینر و بنزین بر روی سیم پیچ‌ها به آنها آسیب جدی وارد می‌کند و در نتیجه باعث سوختن آنها می‌شود.

خراب بودن زغال:

در بیشتر مواقع بعد از تعویض زغال قدرت موتور کاهش پیدا می‌کند و این ایراد به این علت است که قبل از جاگذاری زغال جدید سطحی از زغال که باید در تماس کلکتور باشد به حالت حلال در نیامده است و چون به هنگام ساییده شدن، شکل حلال را به خود گرفته است سبب کثیف شدن کلکتور شده است.

حتماً قبل از جاگذاری زغال جدید حالت حلال را در سطح تماس زغال‌ها با کلکتور ایجاد کنید و اگر به اشتباه زغال در جهت مخالف به گردش در آمده است، کلکتور سطح زغال را از بین می‌برد و در هنگام گردش مجدد حتی در جهت درست آن، از آنجایی که نیاز است حالت حلالی زغال درست شود، مدتی طول می‌کشد تا جرقه‌های بین زغال و کلکتور از بین برود و موتور قدرت خود را به دست بیاورد.

خرابی یاتاقان:

همانطور که می‌دانید آرمیچر به کمک یاتاقان به راحتی می‌چرخد و اگر بلبرینگ‌ها و بو‌ش‌ها خراب شوند، آرمیچر نیز در حال چرخش دچار مشکل می‌گردد. اگر یاتاقان‌ها نیز خراب شوند، آرمیچر در حات چرخش با کفشک‌های قطب درگیر می‌شوند و صدای ناهنجاری را نیز تولید می‌کنند.

در نظر داشته باشید، می‌توان با مشاهده سایش هسته فلزی آرمیچر که نتیجه آن درگیری آرمیچر و کفشک‌های قطب است به شکل یاتاقان‌ها پی برد و سریع نسبت به رفع عیب آن اقدام کرد.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی فیلیپس:

موتور نیم سوز قدرت زیادی ندارد و سریعاً داغ می‌کند. موتور نیم سوز را می‌توان بدون باز کردن جاروبرقی و فقط با اندازه گیری جریان مصرفی دستگاه تشخیص داد. جریان مصرفی یک موتور نیم سوز شده گاهاً با چندین برابر جریان نامی دستگاه جاروبرقی است و جریان مصرفی بسیار ناچیزی را در خود می‌کشد.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی می‌تواند یکی از علت‌های کاهش مکش جاروبرقی نیز باشد.

خرابی‌های دیگر جاروبرقی فیلیپس:

صدای زیاد جاروبرقی هنگام کار کردن

علت اول – خرابی پروانه

برای رفع این ایراد ابتدا جاروبرقی را باز کنید و پروانه‎‌ها را بازدید کنید و در صورتیکه خراب بودند آنها را تعویض نمایید.

علت دوم – خرابی بلبرینگ‌ها یا بوش‌ها

معیوب بودن بلبرینگ و بوش باعث می‌شود آرمیچر با کفشک‌های قطب هسته درگیر شود و از این رو صدای خشنی در کارکرد موتور به گوش برسد. بلبرینگ‌ها و بوش‌ها را بازدید کنید و یاتاقان معیوب شده را تعویض نمایید.

علت سوم – خرابی نگهدارنده‌های لاستیکی

در جاروبرقی که معمولاً سرعت زیاد موتور باعث ایجاد لرزش شدیدی در بدنه می‌شود بین قطعات مختلف از رابط‌ها یا نگهدارنده‌های لاستیکی استفاده می‌کنند که خرابی آنها باعث می‌شود جاروبرقی در هنگام کار صدای زیادی را ایجاد نماید. با مشاهده این عیب باید لاستیک‌های معیوب را تعویض کنید.

علت‌های دیگر

عیب‌های دیگری نیز در این بین وجود دارد مانند: جرقه زنی شدید موتور به هنگام کار، داغ نمودن موتور، شنیدن صدای هوم از موتور در حالیکه قادر به حرکت نیست و … که هر کدام از این عیوب راه حلهایی دارند که برای تعمیر آنها فقط باید به تعمیرکاران مجاز و معتبر مراجعه نمود.

سخن آخر

یکی از دغدغه های مشتریان در خصوص خرید لوازم خانگی مانند جاروبرقی فیلیپس، کیفیت و در مواقع لزوم وجود تعمیرکار مجرب و متخصص در زمینه تعمیر جاروبرقی است، از این رو مقاله آموزش تعمیرات تخصصی جاروبرقی فیلیپس برای شما عزیزان آماده شد تا با نوع مشکلات معمول جاروبرقی‌های فیلیپس و نحوه رفع آن آشنا شوید.

جاروبرقی‌های فیلیپس در رده خود و در کنار برندهای دیگر از اقبال بسیاری بهره مند شده است، اما خرابی و دچار مشکل شدن جاروبرقی های فیلیپس نیز همانند سایر لوازم خانگی دور از اجتناب نیست؛ از این به شما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر یادگیری موارد توضیح داده شده در متن بالا، تعمیر جاروبرقی خود را به متخصصان این امر بسپارید.

در آخر امیدواریم که این مقاله از نمایندگی تعمیرات دوو تک سرویس برای شما مفید بوده باشد.

Rate this post